Jesteś tu: Mapy Myśli >> artykuły >> Mapy Myśli w burzy mózgu

Jak używać map myśli do burzy mózgu?

Wiele osób, pomimo technicznej wiedzy na temat tworzenia map myśli, nadal ma problemy z całościowym procesem. Poniżej opisałem w kilku krokach, jak w łatwy sposób stworzyć mapę w celach porządkowania własnych myśli. Jest to proces podobny do burzy mózgu. Zaletą jest nielinearny sposób notowania, który umożliwia na swobodne skojarzenia między pomysłami.

1. Napisz na środku kartki temat. Zapisz słowo, symbol lub obrazek który będzie symbolizował ton, nad czym chcesz rozmyślać. Obrysuj go krawędzią (elipsa, prostokąt, dowolny kształt), w celu lepszego skupienia się na temacie.

2. Zapisuj każdą myśl, która przyjdzie do Twojej głowy. Nie zastanawiaj się, nie oceniaj - po prostu pisz. W tym momencie najważniejsze jest, aby wygenerować jak najwięcej pomysłów. Zapisuj nawet najgłupsze, najśmieszniejsze, najdziwniejsze pomysły. Połącz każdy pomysł z centralnym obrazkiem za pomocą linii. Zapisuj myśli w postaci słów kluczy, symboli i obrazków.

3. Dodaj skojarzenia. Do każdego pomysłu, dopisz kilka słów opisujących go. Połącz słowa z głównymi pomysłami. Jeśli na różnych gałęziach pomysły mają ze sobą jakiś związek, połącz je linią (od strony zewnętrznej mapy myśli).

4. Nie przestawaj myśleć. Jeśli Trudno jest generować nowe pomysły, narysuj puste linie i czekaj, aż umysł sam podpowie treść. Postaraj się, aby znaleźć co najmniej 20 pomysłów na rozwiązanie każdego problemu, który umieszczasz na mapie myśli.

5. Gdy skończysz mapę myśli, obejrzyj ją dokładnie. Każdy pomysł uszereguj według priorytetów i możliwości wykonania. Każdy pomysł przekształć w zadanie do wykonania i na osobnej kartce napisz, jak, gdzie i kiedy to wykonasz. Jedno z zadań rozpocznij już dziś! Przestań odwlekać i zrób to jak najszybciej!

Co jeszcze może Ci pomóc?

Pamiętaj, że nie ma żadnych ograniczeń. Staraj się tworzyć mapy myśli na jak największych kartkach papieru. A4 to absolutne minimum. Lepsze jest A3. Z moich własnych doświadczeń i obserwacji moich kursantów wynika, że prawie każda mapa myśli może być tworzona tak długo, aż zabraknie miejsca. Jedynym ograniczeniem okazuje się brak miejsca do pisania!

Wszystko jest możliwe! Używaj kolorów, zakreślaczy, obrazków (nawet jeśli wydaje Ci się, że nie umiesz rysować), symboli, długopisów, ołówków. W wielu przypadkach, jako pomysłów można użyć wycinanych z gazet zdjęć i obrazków, przyklejanych na mapę myśli.

Aż do punktu 5 odrzuć wszelkie oceny, osądy, myślenie w kategoriach możliwe/niemożliwe. Kluczem jest uzyskanie jak największej ilości pomysłów aby lepiej i kreatywnej rozwiązać swój problem (a raczej wyzwanie, bo to lepsze słowo).

Baw się i rozwijaj coraz lepiej!
Marcin Kijak


Wróć do: Artykuły o mapach myśli