Jesteś tu: Mapy Myśli >> artykuły >> Mapy Myśli w nauce słownictwa

Mapy myśli do nauki słownictwa

Jednym z najlepszych zastosowań map myśli w nauki języków obcych, jest nauka słownictwa. Mapy myśli są doskonałym rozwiązaniem do tego celu i znacznie lepszą alternatywą niż lista słówek. Słówka, kolory, skojarzenia, obrazki... – to wszystko jest wspólne dla map myśli i nauki słówek języków obcych, co czyni tą metodę niejako stworzoną w tym celu.

Jak tworzyć mapy słów?

1. Na środku kartki napisz temat lub obrazek, odnoszący się do danej grupy słów (np. zwierzęta, ubrania, żywność). Proponuję rysunek + słówko w języku obcym.

2. Dookoła tematu umieszczaj podgrupy słówek. Np. ssaki, nabiał, krzewy.

3. Teraz do każdej grupy dodawaj poszczególne słówka z języka obcego, najlepiej z ilustrującym go obrazkiem + wymową. Najbardziej widoczne powinny być słówka w języku obcym, mniejszą/cieńszą czcionką/italikiem możesz zapisywać wymowę (zapis fonetyczny).

4. Jeśli w przyszłości poszerzasz swoje słownictwo – możesz w dowolnej chwili dopisywać kolejne słówka. Dlatego pamiętaj, aby kartka była wystarczająco duża.

5. Pamiętaj o powtórkach. To klucz do zapamiętywania. Powtarzaj słownictwo według krzywej zapamiętywania.

6. Używaj mnemotechnik, aby szybciej, łatwiej i trwalej zapamiętać słówka.

Połączenie map myśli, z optymalnymi powtórkami i mnemotechnikami to potężne narzędzie, które znacznie ułatwi Ci naukę nowych słówek! Sprawdź i przekonaj się na własnej skórze!

Powodzenia,
Marcin Kijak

PS. Zobacz: Kursy Angielskiego Metodą Colina Rose, w 6 tygodni przerobisz 3 lata!


Wróć do: Artykuły o mapach myśli